Agjencia Zhurnal.mk.

Ukraina rimerr kontrollin e gjithë rajonit të Kharkivit

Ukraina rimori kontrollin e saj në rajonin e Kharkiv të martën, duke ngritur flamuj në qytetet dhe fshatrat e pushtuara nga trupat ruse për gjashtë muaj dhe duke rimarrë zonat e pushtuara nga Moska në ditën e parë të pushtimit të Vladimir Putin.

Shërbimi kufitar shtetëror në Kiev tha se kishte çliruar qytetin e Vovchansk, disa kilometra larg kufirit ndërkombëtar. Ushtarët rusë u larguan të dielën, shtoi ajo, pas kundërofensive mahnitëse të Ukrainës.

Në harkun kohor të pak ditëve Ukraina i ka shtyrë rusët nga më shumë se 6,000 km katrorë territor, duke përfshirë zonat në jug të vendit ku po vazhdon një kundërofensivë e veçantë për të rimarrë qytetin e Kherson.

Njësitë ruse janë larguar në rrëmujë. Serhiy Hadai, guvernatori i rajonit të Luhanskut, tha se partizanët vendas kishin ngritur flamurin ukrainas mbi qytetin kryesor të Kreminës, i cili ishte “plotësisht bosh”. Pushtuesit rusë ose e kishin lënë zonën ose ishin shumë të frikësuar për ta rrëzuar atë, sugjeroi ai.

Batalionet ruse janë kthyer në pozicione të reja në lindje të lumit Oskil, rreth 10 milje nga qyteti i sapoçliruar i Izium. Qyteti u shkatërrua pothuajse tërësisht dhe më shumë se 1000 banorë u vranë gjatë pesë muajve të okupimit dhe në luftimet e fundit, thotë Kievi.

Related posts

Një foshnje në mesin e të therurve në Sidnej

Xh M

Irani kërcënoi me sulm, Netanyahu mbledh zyrtarët e lartë

Xh M

Breshëri raketash lëshohen nga Libani jugor drejt Izraelit verior

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy