Agjencia Zhurnal.mk.

Ukraina planifikon sot nisjen e një operacioni, për nxjerrjen e civilëve nga fabrika e çelikut në Mariupol

Ukraina planifikon sot të fillojë një operacion për nxjerrjen e civilët nga fabrika e çelikut në Mariupol.

 

Zyra e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, ka njoftuar se planifikohet një “operacion” për evakuimin e civilëve nga fabrika Azovstal.

Qindra civilë besohet se kanë ngecur brenda strehimores nëntokësore në kompleksin e fabrikës – që ukrainasit thonë se janë bombarduar vazhdimisht nga forcat ruse.

E tentimet e mëparshme për evakuimin e civilëve nga kjo fabrikë kanë dështuar – ku të dyja palët Ukraina dhe Rusia fajësonin njëra-tjetrën për këtë dështim.

Related posts

OBSH-ja synon të blejë ilaçe kundër COVID-19 për vendet e varfra

D V

Macron bisedon me Putinin për luftën në Ukrainë

D V

Turqisë i kërkohet ta ndryshojë ligjin për ofendim të presidentit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More