Agjencia Zhurnal.mk.

Ukraina në NATO? – Moska paralajmëron konflikt të gjërë

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka akuzuar Perëndimin për “tërheqjen” e Ukrainës në NATO dhe rrezikimin e “konfliktit në shkallë të gjerë” në proces.
Lavrov të premten fajësoi NATO-n për krijimin e agjitacionit në Evropën Lindore, ku rreth 100,000 trupa ruse të mbështetur nga automjete të blinduara dhe artileri janë vendosur përgjatë kufijve të Ukrainës. Presidenti rus Vladimir Putin ka refuzuar të tërheqë forcat e tij, duke kërkuar “garanci sigurie” nga vendet e NATO-s përpara se ta bëjë këtë. Kremlini dëshiron që NATO të garantojë se Ukraina nuk do të lejohet të bashkohet me aleancën transatlantike; një propozim i hedhur poshtë nga Brukseli, Uashingtoni, D.C. dhe Kievi.

 

Lavrov i bëri jehonë sugjerimit të presidentit të tij se agresioni i NATO-s, dhe jo militarizmi rus, ishte fajtor për krizën në Ukrainë në një intervistë të publikuar të premten në mëngjes.

“Politika drejt tërheqjes së Kievit në NATO me një perspektivë që sistemet raketore goditëse të shfaqen pranë kufijve tanë krijon kërcënime të papranueshme të sigurisë për Rusinë, duke provokuar rreziqe serioze ushtarake për të gjitha palët e përfshira, deri në një konflikt në shkallë të gjerë në Evropë,” ministri i Jashtëm. tha për gazetën e Bosnje dhe Hercegovinës Oslobodjenje, siç raportohet nga agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass. Putin dhe zyrtarët e tij të lartë janë përpjekur ta përshkruajnë qëndrimin ushtarak të Rusisë si mbrojtës. NATO është konsideruar prej kohësh një kërcënim ekzistencial nga liderët rusë, pavarësisht nëse vepron nën flamurin sovjetik apo federativ. Ukraina, ka thënë Putin, mund të veprojë si një trampolinë për aleancën për të pushtuar Rusinë. Ukraina shprehu fillimisht interes për anëtarësimin në NATO në vitin 2008. Pasi Revolucioni Maidan i vitit 2014 përmbysi qeverinë pro-ruse në Kiev, trupat ruse aneksuan Krimenë dhe Moska nxiti dhunën separatiste në rajonin lindor të Donbasit, qeveritë e njëpasnjëshme të Ukrainës e kanë bërë anëtarësimin në NATO një prioritet kryesor . Ukraina nuk ka marrë ende një Plan Veprimi për Anëtarësim – në fakt një udhërrëfyes për anëtarësim. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy dhe zyrtarët e tij të lartë i kanë kërkuar vazhdimisht aleancës dhe SHBA-së që të përshpejtojnë procesin, duke argumentuar se ngacmimi rus do të vazhdojë derisa Kievi të bëhet anëtar i NATO-s.

Në një samit të qershorit në Bruksel, udhëheqësit e NATO-s përsëritën vendimin e vitit 2008 se Ukraina do të bëhej përfundimisht një anëtare e aleancës. Pas këtij samiti, Zelenskyy vuri në dukje: “Vendimit të samitit të këtij viti i mungojnë kornizat kohore specifike për hapat e ardhshëm në afrimin tonë me NATO-n, të cilin e prisnim”. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg u takua me Zelenskyy në selinë e aleancës në Bruksel në fillim të këtij muaji. Pas takimit, Stoltenberg shkroi në Twitter: “Moska duhet t’i kthehet diplomacisë dhe të respektojë sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. NATO qëndron me Ukrainën. Të gjitha vendet kanë të drejtë të zgjedhin vetë marrëveshjet e sigurisë.”

Në një konferencë për shtyp, Stoltenberg i tha Zelenskyy se NATO do t’i sigurojë Kievit “mbështetje praktike”. Ai tha: “Aleatët po trajnojnë dhe këshillojnë forcat tuaja të armatosura, po marrin pjesë në stërvitje të përbashkëta dhe po ofrojnë pajisje. Mbështetja e NATO-s për Ukrainën nuk është një kërcënim për Rusinë. “Ukraina ka të drejtë të zgjedhë rregullimet e saj të sigurisë. Ky është një parim themelor i sigurisë evropiane. Dhe vendimi nëse Ukraina mund të anëtarësohet në NATO do të merret vetëm nga Ukraina dhe 30 aleatë të NATO-s.” Të enjten, Putin dha konferencën e tij vjetore për shtyp në Moskë, duke u thënë gazetarëve se janë fuqitë perëndimore ato që duhet të ofrojnë garanci sigurie, jo Kremlini. Presidenti gjithashtu refuzoi të garantonte se forcat e tij nuk do të pushtonin përsëri Ukrainën. “Veprimet tona nuk do të varen nga negociatat, por nga siguria e pakushtëzuar e Rusisë, sot dhe në të ardhmen”, tha Putin, duke iu referuar bisedimeve Rusi-SHBA-NATO të planifikuara për në fillim të vitit 2022.

“Ne e kemi bërë absolutisht të qartë se zgjerimi i NATO-s në lindje është i papranueshëm”, tha Putin. “Çfarë nuk është e qartë për këtë? Nuk jemi ne ata që vendosim raketa pranë Shteteve të Bashkuara. Është e kundërta, Shtetet e Bashkuara i sollën raketat e tyre pranë kufijve tanë.”

Related posts

Marrëdhëniet NATO-Rusi janë në pikën më të ulët që prej Luftës së Ftohtë, thotë Stoltenberg

D V

Inteligjenca amerikane publikon raportin e shumëpritur rreth UFO-ve

Redaksia

CMG-ja: A mund ta riparojë Biden çarjen transatlantike?

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More