Agjencia Zhurnal.mk.

Ukraina kërkon rivendosjen e kufijve të vitit 1991 për të pasur paqe në vend

Paqja në Ukrainë do të jetë e mundur “vetëm” nëse rivendosen kufijtë e vendit të vitit 1991, ka paralajmëruar një ndihmës i lartë i presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy.

 

“Do të ketë paqe kur të shkatërrojmë ushtrinë ruse në Ukrainë dhe të rivendosen kufijtë e vitit 1991”, tha Andriy Yermak.

Rusia aneksoi gadishullin e Krimesë nga Ukraina në vitin 2014 dhe Moska ka njohur deklaratat e pavarësisë nga republikat e vetëshpallura të Luhansk dhe Donetsk në zonën e Donbass në Ukrainën lindore.

Këto dy rajone dhe Krimeja ishin pjesë e Ukrainës kur shpalli pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik në 1991 dhe vazhdojnë të njihen nga Kombet e Bashkuara si pjesë e vendit.

Related posts

Gjashtë policë e kanë humbur jetën në një sulm të armatosur në veri të Meksikës

Xh M

Polonia arreston një rus për spiunazh

Xh M

Pentagoni thotë se Putini nuk ka arritur qëllimet strategjike dhe se Ukraina mundet të fitojë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More