Agjencia Zhurnal.mk.

Ujku mbyt kalin e Ursula von der Leyen, kërkohet vrasja e tij – autoritetet lokale në Gjermani miratojnë kërkesën

Rajoni i Hanoverit në Gjermani ka lëshuar një licencë zyrtare për të vrarë ujkun që vrau një nga kuajt e presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, shkruan Euroaktiv.

Ajo më herët deklaroi se pushteti ekzekutiv i Bashkimit Evropian, do të rishikojë statusin e mbrojtur të ujqërvem, transmeton Telegrafi.

Kali Dolly u mbyt nga një ujk në fillim të shatorit, kur ishte duke kullotur së bashku me një kalë tjetër të vogël në pronësi të familjen së Von der Leyen pranë Hanoverit në veri të Gjermanisë.

“E gjithë familja është tejet e shqetësuar nga lajmi”, tha zëdhënësi i atëhershëm i kryetares të Komisionit, dhe tani organet kompetente kanë lejuar vrasjen e ujkut në fjalë.

Ujku është quajtur ujk problematik, që është një koncept në legjislacionin gjerman për mbrojtjen e natyrës që zbatohet kur një ujk sulmon në mënyrë të përsëritur bagëtinë ose rrezikon ndryshe njerëzit dhe kafshët e tjera, dhe lehtëson lëshimin e një leje gjuetie të jashtëzakonshme.

Sipas zëdhënësit, përveç kalit të vogël, ujku mbyti gjithsej 12 dele dhe lopë. Megjithatë, ai nuk komentoi nëse ishte vdekja e Dollyt që shkaktoi lëshimin e lejes për vrasje.

Von der Leyen tha në një letër drejtuar ligjvënësve konservatorë gjermanë javën e kaluar, se Komisioni do të rishikonte statusin e mbrojtur të ujqërve.

Edhe pse ajo nuk e përmendi në mënyrë specifike kalin e saj në letër, e cila u citua nga agjencia gjermane e lajmeve dpa, ajo tha se Komisioni “e pranon se kthimi i ujkut dhe numri i tij në rritje çojnë në probleme”.

Related posts

Sisi i Egjiptit do të kandidojë për mandatin e tretë në detyrë

Xh M

Qeveria e re në Berlin ndryshon qasjen ndaj përdorimit të makinave

Xh M

Gazetarët hyjnë në qendrën e zbrazur të Nagorno Karabak të shoqëruar nga ushtria azere 

Xh M