Agjencia Zhurnal.mk.

UEFA-s i bëhet thirrje që të intervenojë nëse Ronaldo i bashkohet Unitedit ose Tottenhamit

Ish-drejtori gjeneral i Bayern Munichut, Karl-Heinz Rummenigge i ka kërkuar UEFA-s të ndërmarrë veprime nëse Cristiano Ronaldo përfundon një kalim te Manchester United ose Tottenham në javët e ardhshme.

 

E ardhmja e pesë herë e fituesit të Topit të Artë në Juventus duket shumë e sigurt pasi ai kërkoi të vendoset në bankën rezervë për ndeshjen e skuadrës së tij në Serie A kundër Udineses të dielën.

36-vjeçari, i cili u zëvendësua në pjesën e dytë në barazimin 2-2 të skuadrës së tij, është i lidhur me një largim nga Torino këtë verë, me kontratën e tij aktuale që skadon në fund të sezonit.

Një rikthim emocional në Manchester United ka qenë një nga destinacionet më të përfolura për yllin portugez, ndërsa disa raportime madje e kanë lidhur atë me një kalim mahnitës te Spurs.

Sidoqoftë, në një intervistë me Reif ist live, Rummenigge ka thënë se do të ishte larg përshtypjes nëse Ronaldo shkon për herë të dytë në Ligën Premier – duke këmbëngulur se do të shkonte vetëm për të demonstruar fallimin financiar masiv midis ligës angleze dhe të tjerave në Evropë.

“Cristiano Ronaldo? Problemi më i madh është pyetja se kush mund të paguajë pagën e tij”, ka deklaruar Rummenigge. “Ai fiton 70 milionë euro në vit bruto, që është 35 milionë euro neto. Kush mund ta përballojë atë? PSG apo një klub anglez”.

“Nuk është një mënyrë shumë e shëndetshme për të përparuar, dhe unë do t’i bëja thirrje UEFA -s të bëjë diçka”.

“Ne kemi nevojë për rregullore të sakta sepse nëse jo, kostot do të rriten përsëri. Ndërhyrja është e nevojshme ose futbolli do të duhet të përballet me një kohë shumë, shumë të vështirë”, ka shtuar më tej gjermani.

Ka pasur një dallim të qartë në shpenzimet mes klubeve më të pasura dhe jo aq të pasura deri më tani këtë verë.

Gjigantët francezë, PSG kanë ofruar paga astronomike për Lionel Messin dhe kanë nënshkruar gjithashtu me Sergio Ramos, Gini Wijnaldum dhe Gianluigi Donnarumma në këtë verë. 

Related posts

Florian Marku nderohet me çmimin “Ylli i madh” nga Shqipëria 

Lea Muslija

Sancho flet për herë të parë që prej finales së Euro 2020 dhe ka një mesazh të fuqishëm

Z.H

Ndeshja e parë si titullar me Lille, Zhegrova bën asistim

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More