Agjencia Zhurnal.mk.

U shkarkua pasi nuk e ndau bakshishin me tjerët, kamerierja amerikane mori 4400 dollarë – menaxheri i tha se mund t’i mbajë 20%

Kamarierja nga Arkansasi e cila mori 4400 dollarë bashkish nga një grup i klientëve, është shkarkuar pasi që menaxheri i restorantit e detyroi ta ndajë bakshishin me punonjësit e tjerë.

 

Grant Wise, që është pronar i një agjencie lokale për shitjen e pronave, ka organizuar një mbrëmje në “klubin e 100 dollarëve” në një kafiteri në Bentonville, dhe të gjithë mysafirët janë dakorduar që të kontribuojnë me nga 100 dollarë bakshish, transmeton Telegrafi.

Wise tha për mediat lokale tha se bakshishin ia kishte dhënë kamarieres Rayan Brand, me qëllim që ta ndante me një kamariere tjetër e cila gjithashtu u kishte shërbyer.

Ai tha se kishte pyetur për politikat e restorantit dhe se kishte marrë konfirmimin që personeli e ka të obliguar ta ndajë bakshishin me të tjerët.

“Më është thënë që paratë t’ia dorëzojë shefit të ndërrimit dhe të mbajë për vete vetëm 20 për qind”, tha Brand për Fox 59, duke shtuar se gjatë tre vite e gjysmë punë sa punoi në restorant, kurrë nuk e kishte ndarë bakshishin me të tjerët.

Brand që studion gjuhën spanjolle në Universitetin e Arkansasit, tha se “ndihet e turpëruar” që është dashur t’i thotë “lamtumirë” një shume të majme të parave, pasi me to planifikonte të mbulojë disa shpenzime si studente që është.

I'm so saddened to hear that the girl we tipped the other night at our $100 Dinner Club has been fired from her job. I don't fully understand why this would happen to what seems like such a sweet and kind-hearted woman. Nonetheless, I'm committed to showing her that there are great people in the world that will do good when they can! I've started a GoFundMe page to help her raise some money to cover her expenses for the next couple of months to help her get through the holidays with the least possible amount of stress so she can focus on getting back on her feet. If you're able, please give what you can to help! Go here to donate: https://gofund.me/8442405cOur $100 Dinner Club story is in the comments.

Posted by Grant Wise on Tuesday, December 7, 2021

Related posts

Britaniku mbeti i tronditur kur kamera në zilen e shtëpisë kapi një ‘objekt me tre drita vezulluese’ – ngriti çështjen se mund të kishte qenë UFO

D V

Turisti gjerman ulet të pi kafe në Hungari, i vjen fatura 580 euro

D V

Çifti britanik ende përdor shporetin me gaz që e blenë 61 vjet më parë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More