Agjencia Zhurnal.mk.

Turqia: Në pritje të përgjigjes së Rusisë mbi planin e OKB-së për eksport gruri nga Ukraina

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu, tha se vendi është në pritje të një përgjigjeje nga Rusia për krijimin e një “korridori të sigurt” për eksportin e grurit nga Ukraina, pa pasur nevojë të pastrojë minat në një pjesë të Detit të Zi, sipas BBC-së.

Cavusoglu ka detajuar një plan të OKB-së për hapjen e një korridori detar nga Ukraina për eksportet e grurit, duke thënë se mund të krijohen rrugë të sigurta pa pasur nevojë të pastrohen minat rreth porteve të Ukrainës.

Plani ndryshon nga propozimi i tij i mëparshëm për të çminuar portet e Ukrainës, një lëvizje për të cilën Kievi ka frikë se do ta bënte atë shumë më të prekshme ndaj sulmeve ruse nga Deti i Zi. Cavusoglu diskutoi planin me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov në Ankara javën e kaluar, por tha se nevojiteshin diskutime të mëtejshme me Moskën dhe Kievin.

Lavrovi tha se Ukraina do të duhet të pastrojë vetë minat rreth porteve të saj.

Ai tha se do të “duhej pak kohë” për të çminuar portet e Ukrainës dhe se mund të krijohej një korridor i sigurt detar në zonat pa mina, sipas propozimit të OKB-së, duke shtuar se Turqia ishte ende në pritje të përgjigjes së Moskës. /abcnews

Related posts

SHBA dhe Kanadaja braktisin kërkimin për tre objektet fluturuese

Xh M

OBSH: Rreth 1.3 miliard njerëz jetojnë me tension të lartë të gjakut

Redaksia

Të paktën 15 viktima për shkak të reshjeve të mëdha në Kinë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More