Agjencia Zhurnal.mk.

Turistët holandezë ia mësyjnë Belgjikës “për t’i shpëtuar” bllokimit të Vitit të Ri për shkak të COVID-19

Turistët holandezë të frustruar janë vërshuar në Belgjikën fqinje për t’i shpëtuar një bllokimi të ashpër të Vitit të Ri në shtëpi.

 

Holanda ka vendosur kufizimet më të rrepta të dimrit në Evropë duke mbyllur dyqanet, restorantet, baret, kinematë, muzetë dhe teatrot jo thelbësore deri në mes të janarit në një përpjekje për të ngadalësuar rritjen e infeksioneve me Covid-19, të nxitur nga varianti Omicron.

Por pikërisht aty pranë, Belgjika deri më tani ka zgjedhur masa më të lehta, pavarësisht frikës se lloji i ri mund të ndezë një valë tjetër infeksionesh në vend, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Vizitorët holandezë ishin në Antwerp të enjten duke bërë pazar dhe duke u ndalur në bare dhe kafene. Madje, më shumë se 7,000 vizitorë holandezë udhëtuan me tren për në qytetin belg vetëm një ditë më parë.

“Ne thjesht donim të shpëtonim nga bllokimi. Gjithçka është e mbyllur, në fakt, ne nuk kemi çfarë të bëjmë”, ka thënë turistja holandeze Charleigh, duke refuzuar të japë mbiemrin e saj.

“Kështu që ne menduam se ishte më argëtuese të vinim në Belgjikë”.

Bizneset lokale thanë se bllokimi në Holandë po ndihmonte në ofrimin e një përfitimi shumë të nevojshëm pas periudhave të vështira gjatë pandemisë.

“Në ditët e fundit, shumica e klientëve të mi janë holandezë”, tha shitësja e akullores Marie. “Pra, është shumë mirë për biznesin tonë”.

Fluksi i vizitorëve vjen pavarësisht paralajmërimeve nga ministri holandez i shëndetësisë dhe madje edhe shërbimi i tij hekurudhor për të mos shkuar përtej kufirit.

“Ne nuk rekomandojmë të udhëtoni në Belgjikë me tren për ditët e ardhshme, përveç nëse është vërtet e nevojshme”, shkroi shërbimi kombëtar i trenave holandeze të mërkurën.

“Për shkak të turmave të mëdha, mbajtja e distancës së mjaftueshme është e pamundur. Ne kemi staf shtesë në platforma dhe do të vazhdojmë të monitorojmë situatën në ditët në vijim”.

Related posts

Stuhitë në Francë – shtatë persona mbyten në detet e Mesdheut

D V

Abazoviq: Nëse “Ballkani i Hapur” është alternativë ndaj BE-së, Mali i Zi nuk pajtohet me iniciativën

D V

Greqia në gjendje gatishmërie për të parandaluar një krizë të re emigrantësh

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More