Agjencia Zhurnal.mk.

Tupançevski: Situata në gjyqësor po lëviz në kuptimin pozitiv

Shkup, 30 shtator – Situata në gjyqësor, ndoshta ngadalë, po ecën në kuptimin pozitiv. Jemi dëshmitarë se ka përgjegjësi mes gjykatësve dhe prokurorëve publikë, ndërsa organet rregullatore, Këshilli Gjyqësor dhe Këshilli i prokurorëve publikë tregojnë riaktivizimin apo realizimin e kompetencës së tyre, deklaroi ministri i Drejtësisë Nikolla Tupançevski.

 

Duke folur për besimin në gjyqësor, Tupançevski deklaroi se kemi qenë dëshmitarë se ka përgjegjësi edhe për gjykatës edhe për prokurorët publik.

“Kur është fjala për Këshillin e Prokurorëve Publikë, mund të them se tashmë janë plotësuar dy pozita. U zgjodh prokuror i lartë publik në Manastir dhe prokuror i lartë publik në Shtip. Fjala është për dy funksione serioze dhe ky proces pas një ngecjeje do të thotë një ndryshim në kuptimin pozitiv të fjalës”, deklaroi sonte Tupançevski gjatë paraqitjes në Ditarin e televizionit “Sitell”.

Në lidhje me rastin e Villma Ruskoskës, Tupançevski deklaroi se procedura ende nuk ka përfunduar, ka perceptime të ndryshme se nuk e ka përfunduar punën dhe deklaroi se duhet të presim që institucionet të vendosen deri në fund.

Related posts

Qeveria e Maqedonisë i bashkangjitet BE-së me sanksione ndaj Rusisë

Z.H

Maqedonia e Veriut uron 75 vjetorin jubilar të UNESKO-s

Z.H

Shaqiri: Kemi marrëveshje, rritje prej 15% të rrogave për arsimtarët nga muaji shtator

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More