Agjencia Zhurnal.mk.

Trefishohet humbja e trupave ruse në ditë, pas ndihmës nga qytetarët ukrainas

Humbjet e trupave ruse po rriten pasi Ukraina po merr informacione për vendndodhjen e saktë të forcave ruse, nga ukrainasit që mbeten në territorin e pushtuar.

 

Shifrat e fundit nga autoritetet ukrainase kanë treguar numrin e ushtarëve të vdekur rusë që po rritet nga 150-200 në rreth 600 në ditë.

Shifra e rusëve të vdekur për të enjten ishte 650, duke e çuar totalin që nga fillimi i luftës në 51,900.

Oleksii Hromov, nënkryetari i shtabit të përgjithshëm të forcave të armatosura, tha se qytetarët e vetëdijshëm po ndihmojnë efektivisht forcat e armatosura.

“Ukrainasit e ndërgjegjshëm, pavarësisht se ku janë, në Krimenë e pushtuar ose në territoret e pushtuara të rajonit Kherson, ose në Zaporizhzhia Oblast, ose në Donetsk, Luhansk dhe rajone të tjera, qytetarët e vetëdijshëm ndihmojnë efektivisht forcat tona të armatosura”, tha ai.

“Nuk është sekret që falë tyre kemi informacione të caktuara në lidhje me vendndodhjen e forcave pushtuese ruse. Falë tyre ne jemi në gjendje të rrisim këto shifra”.

Related posts

Pelosi arriti në Japoni

Xh M

Dhjetëvjeçari shpëton mamanë e tij nga mbytja

Xh M

Gjermania ndalon hyrjen e pasagjerëve britanikë në BE?

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More