Agjencia Zhurnal.mk.

Tre të vdekur, mijëra të zhvendosur pas shirave të dendur në Kubë

Mori i keq dhe shirat e dendur që kanë përfshirë Kubën Lindore i kanë marrë jetën tre personave dhe janë evakuuar mijëra të tjerë nga shtëpitë e tyre.

Mediat e huaja shkruajnë se prej ditës së enjtje të javës së kaluar deri në një ditë më parë operacionet e shpëtimit vazhduan në disa provinca lindore (Holguín, Camaguey, Granma, Santiago de Cuba, Las Tunas) si dhe në provincën qendrore të Sandy Spirits.

Mbrojtja Civile e Camaëay ka bërë me dije se një 56-vjeçar u gjet i vdekur në një digë, duke shtuar se po hetohet për vdekjen e një të dyti, 67-vjeçari.

Në Granma, pothuajse 7,500 u detyruan të largoheshin nga shtëpitë e tyre, ndërsa në provincën e Las Tunas, rreth 7,000 hektarë të mbjella u shkatërruan . Të premten, autoritetet njoftuan vdekjen nga mbytja e një 60-vjeçari.

Urat, rrugët dhe sistemet e kullimit u dëmtuan, ndërsa shërbimet e trenave për në lindje nga kryeqyteti, Havana, u anuluan.

Related posts

Letonia ndalon importet e produkteve bujqësore ruse dhe bjelloruse

Xh M

Europol godet rrjetin e trafikantëve të njerëzve në Gjermani, Belgjikë dhe Francë! Arrestohen 19 persona, mes tyre edhe “koka e grupit”

Xh M

Tensionet në Lindjen e Mesme, rebelët Houthi sulmojnë qytetin izraelit, nuk ndalojnë goditjet ndaj anijeve në Detin e Kuq

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy