Agjencia Zhurnal.mk.

Trashëgimia jomateriale në tryezë

Bobo është bukë e zier me avull. Në provincën Shandong të Kinës Lindore, “huabobo” është një trashëgimi kulturore jomateriale dhe ka histori prej mbi 300 vjetësh.

Ajo përgatitet me miell dhe mund të bëhet në formën e njerëzve, kafshëve dhe bimëve. Për Festën e Pranverës, bobo e zier me avull ka kuptimin e jetës së ngrohtë dhe të ngjitjes lart e më lart.

Related posts

Çfarë parashikon amendamenti i ri i SHBA për ndarjen e informacionit rreth UFO-ve?

Xh M

Gjermania jep dritën e gjelbër për rregulloren e re të azilit

Xh M

Çfarë po ndodh në Uzbekistan? Shpërthim i fuqishëm në një magazinë, humb jetën 1 adoleshent, plagosen 162 të tjerë

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!