Agjencia Zhurnal.mk.

Trajanov: Parlamenti të debatojë për Ligjin për një njësi zgjedhore dhe monitorimin e proceseve gjyqësore

Shkup, 14 Shtator – Në seancën plenare të Kuvendit sot, Pavle Trajanov kërkoi hapjen e debatit për ndryshimet në Kodin Zgjedhor, me të cilat propozohet që Maqedonia të jetë një njësi e vetme zgjedhore, si propozim i një numri më të madh të deputetëve dhe përcaktim i qytetarëve, duke kujtuar se për avantazhet sistematike për të katër partitë për të diskutuar me Gjykatën Kushtetuese.

 

Trajanov theksoi se rregullat zgjedhore duhet të krijojnë kushte për konkurrencë të barabartë politike. Trajanov kërkoi nga Kuvendi që të diskutohet për projektligjin për shqyrtimin e fakteve dhe provave të përdorura në procedurat gjyqësore, i cili krijon kushte që gjykimet e inskenuara të përsërisin procedurën dhe të sigurojnë gjykim të drejtë dhe mundësinë që të dënuarit padrejtësisht të paraqesin fakte dhe prova të reja janë vendimtare për miratimin e një vendimi gjyqësor, duke eliminuar ndikimin politik dhe ndikimin e qendrave të pushtetit kriminal.

Related posts

Pendarovski takon Borellin: Maqedonia është partner i dëshmuar i BE-së, sa më shpejtë të fillojnë bisedimet

Z.H

Sulmohen tre shtetas amerikan në Shkup

Xh M

Trotinetët vendin e kanë në trotuare dhe jo në rrugë, flet komandati i Policisë Rrugore Tetovë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More