Agjencia Zhurnal.mk.

“Tornadoja” ka përmbysur një varkë në liqenin e Ohrit

Ohër, 10 Korrik – Moti i keq që gjatë ditës së djeshme e kaploi gjithë rajonin, në Ohër ka shkaktuar dukuri të rrallë natyrore – vorbull të erës e cila për një çast e ka përmbysur një varkë të ankoruar në ujë. Videoja amatore “e ka kapur tornado” që ka kaluar në afërsi të bregut të liqenit në lagjen Lagadin. Për momentin nuk ka të dhëna nëse dukuria e këtillë është vënë re edhe herë tjetër në Ohër.

Era e fortë e përcjellur me shi të rrëmbyeshëm këtë fundjavë ka kaluar në territorin e Maqedonisë së Veriut, por edhe të vendeve përreth, duke i ulur temperaturat pothuajse për 15 gradë. Përveç drunjve të shkulur, degëve të thyera dhe grumbullimit të ujit nëpër rrugë, dëshmitarët që kanë qenë në bregun e liqenit të Ohrit raportojnë edhe për një dukuri të pazakonshme – “tornado” në sipërfaqen e liqenit, e cila brenda sekondës e përmbysi varkën e ankoruar në ujërat e liqenit.

Videoja e cila u bë virale në rrjetet vendase, por edhe rajonale, dëshmon edhe për një dukuri të cilën meteorologët do të duhet të sqarojnë nëse është pasojë e ndryshimeve klimatike ose është si pasojë e diçkaje tjetër. Pas freskimit të shkurtër, ditëve në vijim temperaturat sërish do të rritën deri në 30 gradë.

Tornado na Ohridsko Jezero

Posted by News1.rs on Saturday, July 9, 2022

Related posts

Flamurtari me dramë fiton ndeshjen e katërt radhazi

Redaksia

Qeveria e tërhoqi Ligjin për evidencën amë nga procedura kuvendore

D V

Llabunishti, Podgorci dhe Boroveci 30 orë pa rrymë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More