Agjencia Zhurnal.mk.

Top 15 klubet që fitojnë më së shumti para nga shitja e biletave: Barcelona, kampione e padiskutueshme – Reali i katërti

Në këtë epokë të Fair Play Financiar, të ardhurat janë thelbësore për të gjitha klubet e futbollit. Sigurisht, skuadrat mund të mbledhin fonde duke shitur lojtarë, por të ardhurat nga ndeshjet luajnë gjithashtu një rol kyç në qëndrueshmërinë e çdo skuadre profesionale.

Në të vërtetë, për aq sa fansat trajtohen sikur nuk kanë rëndësi, rezulton se kanë vërtet rëndësi. Dhe në raportin “The European Club Finance and Investment Landscape” nga UEFA, është dhënë një pasqyrë se sa para po fitojnë ekipet kryesore në të gjithë Evropën në ditët e ndeshjeve, për sa i përket të ardhurave nga stadiumi.

Raporti, duke përdorur të dhëna nga viti 2023, vë në dukje se 12 muajt e fundit ishin një vit i mirë për 20 klubet kryesore, pasi të ardhurat e tyre nga ndeshjet u rritën me 32 për qind jashtëzakonisht të shëndetshme, me vetëm katër klube që raportuan rënie. Ai shton se rritjet më të mëdha absolute në të ardhurat e portës u raportuan nga klubet spanjolle dhe italiane.

Duke parë të gjitha të dhënat komplekse, GIVEMESPORT i ka publikuar shifrat – me një tabelë që tregon 15 më të mirat dhe një seksion që përfshin më shumë detaje për 10 të fundit:

Bileta sezonale

  1. Tarifat e anëtarësimit të lidhura me biletat
  2. Shitja e biletave për një ndeshje
  3. Mikpritja dhe koncesionet e ditës së ndeshjes

Related posts

Klopp kërkon falje pas humbjes nga Evertoni

D V

Xabi Alonso po përgatit një transferim befasues nga Real Madridi

D V

Pesë xhudistë e përfaqësojnë Kosovën në Evropianin e Xhudos në Zagreb, ndër ta edhe Akil Gjakova

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky