Agjencia Zhurnal.mk.

Tokaevi shpalli zgjedhje të parakohshme presidenciale

Presidenti i Kazakistanit, Kasim-Zhomart Tokaevi, sot ka shpallur zgjedhjet e parakohshme presidenciale për më 20 nëntor.

 

Sipas politologëve, në zgjedhjet e parakohshme me siguri do të fitojë Tokaevi.

Ndërsa analistët thonë se zgjedhjet e parakohshme i ulin rreziqet e një përkeqësimi të mundshëm të ekonomisë dhe humbjes së mbështetjes për shkak të turbulencave gjeopolitike në hapësirën post-sovjetike në tërësi.

Related posts

Avioni rus i zhdukur dyshohet se mund të ketë rënë në det

N E

Gjenden 17 të vdekur në një klub nate në Arikën e Jugut

Xh M

Abramovich largon jahtin 550 milionë eurosh nga një port detar i Turqisë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More