Agjencia Zhurnal.mk.

Tim Cook i shiti pesë milionë aksione të Apple për 750 milionë dollarë

Shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook ka marrë më shumë se pesë milionë aksione në gjigantin e teknologjisë, pasi ai shënon dhjetë vjet në punë.

 

Një kompani që depozitoi në Komisionin e Sigurimeve dhe Shkëmbimit të SHBA (SEC) tregon se ai shiti shumicën e aksioneve për më shumë se 750 milionë dollarë.

Është pjesë e një marrëveshjeje që ai arriti kur mori drejtimin nga bashkëthemeluesi Steve Jobs.

Çmimi varej nga sa mirë performuan aksionet e Apple në krahasim me firmat e tjera në indeksin e aksioneve S&P 500, raporton bbc.

Sipas paraqitjes së Apple në SEC, Cook kishte të drejtë për çmimin pasi aksionet e kompanisë ishin rritur me 191.83 për qind gjatë tre viteve të fundit.

Ai gjithashtu vuri në dukje se çmimi i aksioneve të Apple është rritur 1,200 për qind që kur ai u bë shef ekzekutiv më 24 gusht të vitit 2011.

Kompania që qëndron pas iPhone, iPad dhe MacBook tani ka një vlerësim të tregut prej gati 2.5 trilionë dollarë.

Vitin e kaluar, Cook u pajtua me një paketë të re pagese që shkon deri në fund të vitit 2026.

Një depozitim i SEC tregoi gjithashtu se në fillim të kësaj jave Cook dhuroi aksione të Apple me vlerë gati 10 milion dollarë për bamirësi, pa emëruar marrësin.

Në vitin 2015, Cook tha se do të jepte të gjithë pasurinë para se të vdiste, dhe dihet se ka dhuruar dhjetëra miliona dollarë për bamirësi.

Ai aktualisht ka një pasuri neto prej rreth 1.5 miliardë dollarësh, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.

Në vitin 2010, bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates dhe veterani i investimeve Warren Buffett filluan Giving Pledge, i cili u bëri thirrje miliarderëve të japin të paktën gjysmën e pasurisë së tyre.

Në fillim të këtij viti, Buffet dhuroi për bamirësi aksione të tjera me vlerë 4.1 miliardë dollarë në kompaninë e tij Berkshire Hathaway.

Related posts

HMD Global zbulon Nokia G50 5G

D V

Google përcjell çdo lëvizje tuaj? Kontrolloni nëse e keni të kyçur këtë opsion

D V

Rusia gjobit kompaninë Google për shkelje të ligjeve të internetit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More