Agjencia Zhurnal.mk.

Thellohet bilanci i tërmetit që shkundi Indonezinë

Të paktën 162 njerëz janë vrarë pas një tërmeti në Indonezi, ku “shumica” e tyre janë fëmijë, sipas guvernatorit të Java-s Perëndimore..

 

Që nga ora 21:00 me orën lokale, 326 persona u raportua se kishin lëndime të lehta ose të rënda, 2,345 shtëpi u dëmtuan rëndë dhe 13,400 u zhvendosën në tërmetin me magnitudë 5.6, tha guvernatori Ridwan Kamil.

Energjia elektrike është ndërprerë duke vështirësuar dhe komunikimin.

Herman Suherman, një zyrtar i qarkut nga Cianjur, i tha Kompas TV, përpjekjet për evakuim po pengoheshin nga rrëshqitjet e dheut në disa vende.

Shumë njerëz u lënduan sepse u goditën nga ndërtesat e shembura, sipas Agjencisë Kombëtare të Zbutjes së Fatkeqësive, me disa banorë të bllokuar në rrënoja.

Related posts

SHBA-ja ka paralajmëruar 100 milionë dollarë për trajnimin e stafit mjekësor në Amerikën e Jugut

Xh M

Çfarë duhet të presim nga takimi Biden-Putin?

Redaksia

Nga Mbreti Charles deri te princi 1-vjeçar, këta janë 23 personat në radhë për kurorën mbretërore

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More