Agjencia Zhurnal.mk.

Tesla Model 3 në rrugën e duhur për t’u bërë vetura më e shitur elektrike në Evropë në vitin 2021

Tesla Model 3 duket se do të bëhet automjeti – tërësisht elektrik – më i shitur në Evropë në vitin 2021, tregojnë të dhënat nga studiuesi i tregut JATO Dynamics.

 

Sipas medieve të huaja, duke hipur në një valë popullariteti për makinat EV, sedani elektrik ka parë që shitjet të arrijnë 113,397 njësi në 11 muajt e parë të vitit, një rritje prej 84 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë në vitin 2020.

Në muajin shtator të vitit 2021, modeli amerikan ishte makina e parë plotësisht elektrike që u bë makina më e shitur në Evropë në përgjithësi këtë muaj, duke tejkaluar modelet e njohura ICE si VW Golf dhe Renault Clio.

Tesla Model 3 nuk ka gjasa të humbasë vendin e parë duke u parë si EV-ja e dytë më e shitur në Evropë deri në nëntor, VW ID.3, ka grumbulluar 63,109 shitje (rritje me 125 për qind) – pak më shumë se gjysma e shitjeve të Model 3. 

Related posts

Porsche 356 Coupe unik dhe i pazakontë del në ankand

D V

BMW nuk e lëshon fronin, më i shituri në SHBA dhe botë

D V

Çdo Aston Martin që James Bond e ka vozitur

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More