Agjencia Zhurnal.mk.

Tërmeti në Turqi, Mehaj: Jemi të gatshëm të ndihmojmë në kërkim-shpëtim

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka thënë se populli i Kosovës është me Turqinë në këto kohë të vështira pas tërmetit që ndodhi atje, derisa ka shprehur gatishmërinë për të ndihmuar në kërkim shpëtim dhe rimëkëmbje të zonave të prekura.

Mehaj përmes një postimi në Facebook ka uruar që numri i viktimave të dëmeve të jetë sa më i vogël.

“Në këto çaste të vështira për presidentin Recep Tayyip Erdoğan dhe popullin turk lutjet tona janë me ta. Ministrit Akar i shprehim gatishmërinë tonë të plotë që të ofrojmë ndihmë me të gjitha kapacitet tona profesionale për reagim, kërkim-shpëtim dhe rimëkëmbje në zonat e prekura. Urojmë që numri i viktimave dhe dëmeve të jetë sa më i vogël, ndërsa familjeve të cilët kanë humbur më të dashurit e tyre u shprehim ngushëllimet tona më të sinqerta. Me vullnet dhe forcë lutemi që ta kaloni këtë sfidë të rëndë”, ka shkruar Mehaj.

Sot në orët e hershme të mëngjesit Turqia është përballur me një tërmet me magnitudë 7.8 shkallë të Rihterit, duke lënë qindra të vdekur e qindra të plagosur.

Sot u zgjuam me lajmin tronditës së në orët e hershme të mëngjesit Turqia është përballur me një tërmet me magnitudë 7.8…

Posted by Armend Mehaj on Sunday, February 5, 2023

Related posts

Abdixhiku uron 28 nëntorin: Sot kujtojmë përpjekjet e shqiptarëve ndër shekuj për shtet e liri

D V

Apeli vërteton vendimin e Themelores, i lë në paraburgim 21 të dyshuarit në rastin “Subvencioni”

D V

Dosja e rastit të Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt i kalon trupit gjykues

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More