Agjencia Zhurnal.mk.

Tërmet në Japoni

Një tërmet me magnitudë 5.6 ka goditur rajonin Kyushu të Japonisë, tha qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare.

 

Tërmeti, i cili goditi pjesën më jugore të vendit nga katër ishujt kryesorë të tij, ishte 40 kilometra nën sipërfaqen e tokës, transmeton Telegrafi.

Sipas Agjencisë Meteorologjike të Japonisë, epiqendra e tërmetit ishte në bregun lindor të gadishullit Osum, në pjesën jugore të ishullit.

Japonia përjeton tërmete të shpeshta për shkak të vendndodhjes së saj gjeografike.

Vendi shtrihet në harkun e “Unazës së Zjarrit” të vullkaneve dhe llogoreve oqeanike që rrethojnë pjesërisht pellgun e Paqësorit.

Në vitin 2011, tërmeti vdekjeprurës Tohoku me magnitudë 9.0 dhe cunami vranë rreth 20,000 njerëz dhe shkaktuan shkrirjen e tre reaktorëve bërthamorë në termocentralin bërthamor Fukushima Daiichi.

Related posts

Tërmet në Kili

Xh M

Dënim me burg për mohimin e gjenocidit të Srebrenicës

D V

Tragjike në Angli, vajza 9 vjeçe qëllohet për vdekje me armë brenda shtëpisë së saj

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More