Agjencia Zhurnal.mk.

Tensionet në veri, Blinken dënon veprimet e qeverisë së Kosovës

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i ka kërkuar kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, që të ndalë menjëherë masat, të cilat ai i quajti të dhunshme dhe të ripërqendrohet në dialog.

Blinken, siç raporton KlanKosova, dënoi fuqishëm veprimet e qeverisë së Kosovës për të cilat tha se po përshkallëzojnë tensionet në veri.

“Dënojmë fuqishëm veprimet e qeverisë së Kosovës që po përshkallëzojnë tensionet në veri dhe po shtojnë jo stabilitetin. I bëjmë thirrje kryeministrit Albin Kurti të ndalojë menjëherë këto masa të dhunshme dhe të ripërqendrohet në dialogun e lehtësuar nga BE”, tha Blinken.

Related posts

Tahiri: Nuk i votojmë marrëveshjet ndërkombëtare, vendin duam ta dërgojmë në zgjedhje

D V

Obiliq, gjashtë automjete largohen nga qarkullimi për shkelje të rregullave në trafik

D V

Kurtaj: Gjatë periudhës 1998-1999 asnjëherë nuk e kam takuar Jakup Krasniqin

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy