Agjencia Zhurnal.mk.

Tensionet e krijuara nga Koreja e Veriut, vjen reagimi i SHBA-së

Sekretari amerikan i mbrojtjes, Lloyd Austin, tha të enjten se çdo sulm bërthamor ndaj SHBA-së ose aleatëve të saj nga Koreja e Veriut do të rezultojë në fundin e regjimit të diktatorit Kim.

 

“Çdo sulm bërthamor kundër Shteteve të Bashkuara ose aleatëve dhe partnerëve të saj, duke përfshirë përdorimin e armëve bërthamore strategjike janë të papranueshme dhe do të rezultojnë në fundin e regjimit të Kim-it”- mësohet të ketë thënë ai sipas një komunikate të përbashkët të lëshuar nga Departamenti Amerikan i Mbrojtjes, gjatë takimit të tij me ministrin e mbrojtjes të Koresë së Jugut, Lee Jong-sup.

Qeveria e Kim Jong-un në Phenian ka kryer ditët e fundit një sërë testesh raketash bërthamore, ndërsa ushtria e Koresë së Jugut ka deklaruar se një testim i një rakete balistike të enjten mund të ketë përfunduar me dështim, ndërsa nga ana tjetër Japonia ka reaguar duke thënë se lëshimi ishte një veprim i egër dhe i patolerueshëm.

Related posts

Biden: Rusia e përgatitur për ta sulmuar Ukrainën

D V

Bajden me dekret konfiskoi shtatë miliardë dollarë mjete afgane në SHBA

D V

I ofroi “vrasësit me pagesë” 7 mijë dollarë që t’ia vret ish-bashkëshortin, doli të jetë agjent i FBI-së

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More