Agjencia Zhurnal.mk.

Tenistja kineze, Peng Shuai ‘zhduket’ pasi akuzoi ish-zëvendëskryeministrin për abuzim seksual

Një teniste kineze thuhet se është zhdukur dhe i janë fshirë postimet e saj në rrjetet sociale, pasi akuzoi ish-zëvendëskryeministrin e Pekinit për abuzim seksual.

 

Peng Shuai postoi akuza se ishte abuzuar nga Zhang Gaoli javën e kaluar në faqen e mediave sociale kineze Weibo, e njohur si Facebooku kinez.

Postimi, i cili pretendonte se Zhang e kishte detyruar 35-vjeçaren të bënte seks, u fshi shpejt dhe thuhet se fjala wangqiu, tenis në gjuhën kineze, madje u censurua në faqe për disa kohë më pas.

Peng Shuai playing in the Australian Open in 2020. Image: PA Images

Zhang, i cili tani është 75-vjeç, i cili ishte një anëtar i rangut të lartë të Partisë Komuniste, u akuzua se kishte një lidhje me kampionen e dyfishtë të Open France të vitit 2014 në vitin 2011.

Peng më pas pretendoi se ai i ringjalli gjërat në vitin 2018, pasi e ftoi për darkë dhe më pas i bëri presion për të bërë seks, të cilin ajo e refuzoi përpara se të hiqte dorë përfundimisht.

Sipas Daily Mail, ish-lojtarja numër një e botës në çifte nuk është parë që nga akuzat dhe se postimi i fshirë nuk është e vetmja gjë që i ndodh profilit të saj.

The now deleted post. Image: Weibo

Postimi u largua nga Weibo, i cili thuhet se monitorohet shumë nga qeveria kineze, pas vetëm 20 minutash dhe pjesa tjetër e profilit të saj pasoi shpejt.

Profili i Pengut u çaktivizua në fillim dhe ajo nuk mund të gjendej përmes një kërkimi, por që atëherë është gjetur dhe del në një kërkim në Google.

Gazeta angleze raporton se të gjitha komentet në postimin e saj janë çaktivizuar dhe postimi për akuzuesin ose të akuzuarin, edhe kur nuk ka lidhje me historinë, nxjerr një gabim.

Peng Shuai is a former champion on the clay of Roland Garros. Image: PA Images

Lojtarja pranoi se nuk kishte prova për lidhjen e tyre të mëparshme, apo abuzimin seksual që ajo pretendon se ndodhi, sepse politikani donte ta mbante sekret.

Një zëdhënës i ministrisë së jashtme të Pekinit u pyet në lidhje me akuzat në fillim të këtij muaji, por ata refuzuan t’u përgjigjen pyetjeve.

Në vend të kësaj ata thjesht thanë, “Unë nuk kam dëgjuar për këtë dhe nuk është një çështje diplomatike”.

Akuzat ishin bërë në fillim të këtij muaji, por që tenistja tashmë nuk gjendet askund. 

Related posts

Detajet e marrëveshjes ndërmjet Unitedit dhe Realit për Varane

D V

Karriera e Ronaldos ishte në ‘fije të perit’ – si u diagnostikua me një lëndim që nuk ka shërim dhe bëhej më keq me kalimin e kohës

D V

Pogba konfirmon tërthorazi largimin nga Unitedi në verë, lë hapur derën e rikthimit te Juventusi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More