Agjencia Zhurnal.mk.

Tedros: Jam shumë i dëshpëruar nga vendimi i SHBA-së për abortin

Sekretari i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adanom Gebrejesus sot deklaroi se është shumë i dëshpëruar nga vendimi i Gjykatës Supreme të SHBA-së që ta anulojë vendimin historik me të cilin legalizohet aborti në SHBA.

“Jam shumë i dëshpëruar sepse të drejtat e grave duhet të mbrohen. Dhe prisja që Amerika t’i mbrojë ato të drejta”, deklaroi Tedros.

Gjykata Supreme e SHBA-së sot e anuloi vendimin 50-vjeçar me të cilin është legalizuar aborti në tërë vendin, për çka miliona gra do ta humbin të drejtën ligjore të abortit.

Related posts

Tërmet i fortë në Greqi, ku ishte epiqendra

Xh M

Lavrov: Përmasa e tragjedisë në Gaza po nënvlerësohet qëllimisht

Xh M

Shtrëngimet në tregun e naftës, kërkesat e konsumit dhe situata gjeopolitike

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy