Agjencia Zhurnal.mk.

Të paktën 31 të lënduar pasi një zjarr shpërtheu në një ndërtesë në Nju Jork

Të paktën 31 persona janë lënduar rëndë pas një zjarri që shpërtheu në një bllok apartamentesh në Nju Jork.

 

Sipas medieve të huaja, dëshmitarët pohuan se kishin parë banorët që hidheshin nga ndërtesa 19-katëshe pasi zjarri shpërtheu të dielën në mëngjes.

Zjarri besohet se ka nisur në një apartament duplex në katin e dytë dhe të tretë dhe nuk është përhapur në banesa të tjera, ku shumica e lëndimeve besohet se janë shkaktuar nga tymi i përhapur në të gjithë ndërtesën.

Siç vënë në pah mediat, u deshën përpjekjet e 200 zjarrfikësve për të vënë zjarrin nën kontroll dhe për të shpëtuar viktimat, prej të cilëve 26 janë në gjendje kritike – tha departamenti i zjarrfikësve.

Një reagues i parë u pa duke përqafuar një foshnjë teksa ai doli nga një dritare mbi vinçin e një makine zjarrfikësish.

Fotot e të prekurve, të cilat nuk janë publikuar për të mbrojtur privatësinë e tyre, tregojnë një djalë rreth tetë vjeç duke u ushqyer me oksigjen përmes një maske, ndërsa ai ishte i shtrirë në barelë.

Të tjera tregojnë një grua të përkulur në dysheme me fytyrën pothuajse tërësisht të mbuluar me blozë.

Departamenti i Zjarrfikësve të Nju Jorkut (FDNY) e përshkroi incidentin si një zjarr nga kategoria më e rëndë.

Së paku deri më tani nuk është e qartë se çfarë e shkaktoi zjarrin në ndërtesën e cila besohet se është ndërtuar në vitin 1972. 

Related posts

Vjen reagimi i kryeministrit britanik pas vdekjes së deputetit David Amess, i cili u ther me thikë gjatë një takimi elektoral në Essex

D V

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë rezulton pozitive në testin e COVID-19, nuk udhëtoi me Bidenin në Evropë – vazhdon punën nga shtëpia

D V

Ursula von der Leyen: Deri në fund të javës do të jenë vaksinuar 60% e europianëve

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More