Agjencia Zhurnal.mk.

Të paktën 159 të vdekur nga përmbytjet sezonale në Niger

Në përmbytjet që përfshiu Nigerin këtë sezon, kanë humbur jetën 159 persona, prej të cilëve 39 janë mbytur, ndërsa 121 janë lënduar nga shembja e ndërtesave në zonat e prekura.

 

Shërbimi Kombëtar i Mbrojtjes Civile njoftoi se më shumë se 259,000 objekte banimi, 72 shkolla dhe 210 depo drithërash u shkatërruan ose u dëmtuan nga përmbytjet e shkaktuara nga shirat e rrëmbyeshëm. Përmbytjet morën të paktën 700 krerë bagëti.

Shërbimi meteorologjik tha se deri në fund të muajit priten reshje të reja të dendura.

Related posts

Ekonomia në SHBA në mars ka hapur 431.000 vende pune

Xh M

Ministri ukrainas thotë se SHBA ka premtuar më shumë ndihmë për t’i rezistuar Rusisë

D V

Kryeministri britanik nxiti qytetarët të vaksinohen me dozën e tretë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More