Agjencia Zhurnal.mk.

Të kthehemi 20 vjet pas – sulmet e 11 shtatorit në fotografi

Ishte një ditë e imazheve të pashlyeshme – apokaliptike, surreale, të dhunshme, monumentale ashtu edhe thellësisht personale. Ditë e dhimbshme për t’u kujtuar. E pamundur të harrohet.

 

Sulmet terroriste të 11 shtatorit u kapën në fotografi të panumërta nga fotoreporterët, kalimtarët, reaguesit e parë, kamerat e sigurisë, agjentët e FBI-së dhe të tjerë. Edhe një astronaut në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës shkrepi disa.

Njëzet vjet më vonë, Associated Press ka përzgjedhur disa korniza të fotografëve të saj nga 11 shtatori 2001, kur rrëmbyesit përdorën aeroplanët komercialë si raketa dhe u përplasën me Qendrën Tregtare Botërore të New York-ut, Pentagonin dhe një fushë të Pensilvanisë.

Sulmet vranë gati 3,000 njerëz dhe rrëzuan kullat binjake 110-katëshe të qendrës tregtare, transmeton Telegrafi.

Këmbësorët në Manhatanin e poshtëm shikojnë tymin nga Qendra Botërore e Tregtisë e Nju Jorkut të martën, 11 shtator 2001. (AP Photo/Amy Sancetta)

Njerëzit mbulojnë fytyrat kur ikin nga shembja e Qendrës Botërore të Tregtisë të Nju Jorkut më 11 shtator 2001. (AP Photo/Suzanne Plunkett)

Një person bie nga kulla veriore e Qendrës Tregtare Botërore të Nju Jorkut, ndërsa një tjetër ngjitet jashtë, majtas, ndërsa tymi dhe zjarri dalin nga ndërtesa, e martë 11 shtator 2001. (AP Photo/Richard Drew)

Këto fotografi dokumentojnë, madhështinë, kaosin dhe emocionet e 11 shtatorit në çdo shkallë, pamjet panoramike të tymit që ngrihen mbi horizontin e New York-ut deri në një skenë të ngushtë të fytyrës së shqetësuar, të një gruaje që nxiton në një rrugë të mbuluar me pluhur hiri. /Telegrafi/

Flakët dhe tymi ‘shpërfaqen’ nga një ndërtesë në Pentagon në Uashington të martën, 11 shtator 2001. (AP Photo/Will Morris)

Zëvendës shefi i Rezervës së Ushtrisë, Kolonel Malcolm Bruce Westcott, ngushëllon punonjësen e Pentagonit Racquel Kelley ndërsa i jep ndihmën e saj mjekësore jashtë Pentagonit në Uashington të martën, 11 shtator 2001. (AP Photo/Will Morris)

Tymi i dendur del në qiell nga zona prapa Statujës së Lirisë, poshtë majtas, ku ishte Qendra Botërore e Tregtisë, të martën, 11 shtator 2001. (AP Photo/Daniel Hulshizer)

Zjarri dhe tymi dalin nga kulla veriore e Qendrës Tregtare Botërore të Nju Jorkut të martën, 11 shtator 2001. (AP Photo/David Karp)

Tymi del nëpër ndërtesa në Manhattan siç shihet nga Brooklyn pas rënies së Qendrës Tregtare Botërore të Nju Jorkut, e martë, 11 shtator 2001. (AP Photo/Kathy Willens)

Një zjarrfikës bërtet nga dhimbja ndërsa shpëtohet menjëherë pasi të dy kullat e Qendrës Tregtare Botërore të Nju Jorkut u rrëzuan pas një sulmi terrorist, të martën, 11 shtator 2001. (Robert Mecea/Newsday nëpërmjet AP)

Related posts

Gjermania planifikon javën kombëtare të vaksinimit në shtator

D V

Hakerët e Koresë së Veriut vitin e kaluar vodhën 400 milionë dollarë në kriptovaluta

D V

Konfirmohen dy raste me virusin Omikron në Gjermani

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More