Agjencia Zhurnal.mk.

“Të godasim korrupsionin e krimin”/ Yuri Kim te Doganat: SHBA-Shqipëri, bashkëpunim për të lehtësuar lëvizjen legjitime të mallrave

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim ka takuar Drejtorin e Doganave Gent Gazheli për të diskutuar mbi lëvizjen e ligjshme të mallrave dhe goditjen ndaj krimit të organizuar.

 

Përmes një postimi në rrjete sociale ajo ka dhënë detaje mbi takimin, ndërsa ka theksuar se është vërejtur një trend i mirë i rritjes së importeve nga SHBA dhe eksporteve shqiptare.

“Faleminderit Drejtorit të Doganës Gent Gazheli për diskutimin e javës së kaluar mbi bashkëpunimin SHBA- Shqipëri për të lehtësuar lëvizjen legjitime të mallrave duke goditur korrupsionin dhe krimin. Është mirë të shihet se importet nga SHBA janë rritur 17% ndërsa eksportet shqiptare janë rritur me 33% deri më tani këtë vit. Trendi i mirë!
Forcimi i kontrolleve doganore do të rrisë edhe të ardhurat për Shqipërinë. Deri më tani këtë vit, Dogana ka mbledhur 1,5 miliardë dollarë – një rritje e madhe nga 1,1 miliardë dollarë në të gjithë vitin 2020. SHBA do të forcojë më tej mbështetjen për të forcuar sigurinë kufitare, për të rritur të ardhurat për Shqipërinë dhe për të nxitur biznesin midis SHBA dhe Shqipërisë”, shkruan ambasadorja.

Related posts

Përgjimet zbulojnë ofertën e Taçit për bosët e Cosa Nostrës: “Vëllai ta vë në dispozicion…”

D V

Zgjedhjet e 30 qershorit, Kreu i shtetit sot në 17:00 jep qëndrimin zyrtar lidhur me vendimin e Kushtetueses

Z.H

Yuri Kim takon ministren e Ekonomisë: Mbështesim fiskalizimin, të forcohen masat kundër pastrimit të parave

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More