Agjencia Zhurnal.mk.

Të gjitha përfitimet e gjumit në krahët e një personi të dashur: Si ndikon në shëndetin gjumi me partnerin?

Ka shumë arsye shëndetësore pse është mirë të flini në çift

 

Të flesh pranë personit të dashur është një ndjenjë e paçmuar – përveçse ndieni siguri dhe dashuri, gjumi në krahët e njeriut të dashur ka një efekt të dobishëm edhe për shëndetin.

Nxit një gjumë të qetë

E keni vënë re se ju bini në gjumë më lehtë dhe më shpejt kur partneri juaj është pranë jush? Por kur jeni vetëm në shtrat, në kokën ju kalojnë mendime të ndryshme dhe rrotulloheni vazhdimisht, duke kërkuar pozicionin ideal të gjumit. Pra, gjumi pranë një personi të dashur ju jep një ndjenjë sigurie. Pastaj trupi relaksohet dhe ju bini në gjumë më shpejt.

Ul sasinë e stresit

Studimet tregojnë se gjumi në çift ul sasinë e kortizolit në gjak. Oksitocina, e njohur si hormoni i dashurisë, gjithashtu lirohet atëherë që lehtëson ndjenjat e ankthit. Kur sasia e stresit është e ulët, rreziku i zhvillimit të sëmundjeve të zemrës, kancerit dhe sëmundjeve të tjera të rënda kronike zvogëlohet.

Redukton proceset inflamatore në trup

Gjumi përveç partnerit ul edhe nivelin e citokinave, molekulave që shkaktojnë inflamacion dhe dhimbje në trup.

Ndikon pozitivisht në humor

Gjumi për dy përmirëson gjumin, redukton problemet shëndetësore, mbush me energji dhe ngre humorin. Nëse flini pranë partnerit, ka më pak gjasa të keni dhimbje koke që në mëngjes herët.

Forcon imunitetin

Nëse ndani një shtrat me partnerin, do të keni imunitet më të mirë se ata që nuk e bëjnë këtë. Sipas ekspertëve, çiftet që ndajnë intimitetin e tyre e luftojnë më lehtë ftohjen dhe gripin. 

Related posts

Ky lloj i zakonshëm i kërpudhave rrit shëndetin imunitar dhe ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut

D V

Sipas mjekëve, këto tri vende në trup duhet t’i lani çdo ditë me sapun

D V

Si duhet vepruar kur kemi një të sëmurë në shtëpi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More