Agjencia Zhurnal.mk.

Taylor Swift paditet për plagjiaturë në këngën “Shake It Off”

Taylor Swift do të detyrohet të mbrohet kundër pretendimeve për të drejtat e autorit përpara një jurie pasi një gjykatës federal vendosi se padia do të shkojë në gjyq.

 

Swift, 31, është paditur nga kompozitorët Sean Hall dhe Nathan Butler, të cilët pretendojnë se hiti i saj i vitit 2014 “Shake It Off” mori rreshtat nga kënga e tyre e vitit 2001 “Playas Gon’ Play”, e cila u interpretua nga grupi i vajzave “3LW”.

Çështja ishte pushuar më parë nga gjyqtari, por apelimi i suksesshëm do të thotë që kantautorët do të kenë mundësi të paraqesin çështjen e tyre në gjykatë.

Foto: WireImage

Gjykatësi Michael W. Fitzgerald lejoi që çështja të shkonte në gjyq pasi vendosi se një juri arriti të zbulonte se ajo kishte bërë plagjiaturë rreshtat.

Vargjet ‘lojtarët do të luajnë’ dhe ‘urrenësit do të urrejnë’ janë paraqitur në versione të ngjashme në secilën këngë.

Foto: Big Machine Records

Më parë ai kishte përcaktuar se rreshtat e ngjashme ishin shumë ‘banale’ për t’u konsideruar si shkelje e të drejtës së autorit, shkruan DailyMail.

Ai renditi 13 këngë nga dekadat e kaluara, duke përfshirë “Dreams të Fleetwood Mac” dhe “Playa Hater” të The Notorious BIG, që përfshinin rreshta të ngjashëm për të mbështetur pretendimin e tij.

Hall dhe Butler – të cilët shkruan “Playas Gon’ Play”,  fillimisht ngritën padinë e tyre në 2017, dhe pasi u hodh poshtë, ata paraqitën një apel duke kërkuar një gjykim të jurisë dhe dëmshpërblim.

Foto: Getty Images

Në vitin 2019, një gjykatë federale e apelit e ndryshoi vendimin fillestar, duke vendosur që Fitzgerald nuk duhet ta kishte hedhur poshtë atë dhe çështja iu kthye sërish atij.

Këtë herë, ai refuzoi kërkesën e Swift për një gjykim të përmbledhur, një vendim që ajo nuk kishte shkelur të drejtat e autorit të kantautorëve.

Grupi “3LW” u formua në 1999 me Adrienne Bailon, Kiely Williams dhe Naturi Naughton, dhe Jessica Benson që hyri në grup pas largimit të Naughton në vitin 2002.

Treshja arriti sukses me një varg hitesh, duke përfshirë “No More (Baby I’ma Do Right)”, i cili arriti në 23 në tabelën e këngëve të “Billboard Hot 100” dhe 10 në tabelën Ritmike të SHBA-së, dhe I Do (Wanna Get Close to You), e cila arriti në 58 në “Hot 100” dhe në 26 në “Top 40”.

Playas Gon’ Play gjithashtu mori një transmetim të rëndësishëm, duke arritur në vendin e 86 në tabelën “Hot 100”.

Por suksesi i këngës nuk ishte asgjë në krahasim me hitin e Swift-it “Shake It Off”, që kryesoi “Hot 100” dhe disa top-lista të tjera muzikore pas publikimit të tij në 2014.

Kënga, e cila u shkrua nga Swift me producentët Max Martin dhe Shellback (Karl Johan Schuster), ishte singli kryesor nga albumi i saj i suksesshëm “1989”.

Sipas Billboard, “Shake It Off është kënga më e shitur e Swift deri më sot.

Related posts

Çfarë ndodhi? Pajtimi i propozon DJ Dagz të dalin nga “Big Brother VIP”

D V

Semi Jaupaj lanson projektin e ri muzikor “Ani”

D V

Bruno fotografohet me këngëtaren më të dashur kosovare

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More