Agjencia Zhurnal.mk.

Taseva: Nuk i bënë mirë shtetit fshehja e korrupsionit

Shkup, 27 korrik – Vendosja e korrupsionit të lartë nën tepih ose në këtë rast nën mbrojtjen e politikës së lartë nuk i sjell dobi askujt, aq më pak të gjithë shtetit, sepse ajo duhet të zhvillohet ekonomikisht dhe politikisht, thotë Slagjana Taseva nga Transparency International-Maqedoni duke folur lidhur me deklaratën e kryeministrit Zoran Zaev, se nuk ka politikë midis ministrave dhe drejtorëve.

 

“Unë mendoj se kjo deklaratë është e papërshtatshme dhe se Kryeministri nuk duhet të vihet në mbrojtje paraprakisht të asaj që po ndodh në nivelet më të larta të politikës dhe qeverisë.

Ka shembuj të tillë, ka raste të tilla dhe ato janë të njohura për publikun, por mbetet si problem robërimi i shtetit, sepse ne kemi një gjyqësor që jemi dëshmitarë se nuk po funksionon si në Prokurorinë Publike, ku prokurorët me kapacitet për hetime të tilla nuk janë zgjedhur”, thotë Taseva për “TV24”.

Related posts

Bisedë telefonike Osmani-Çolet, përshëndetën përpjekjet për qetësimin e gjendjes në Ukrainë

D V

Prezantim i tuining projektit për modernizim të kornizës juridike për mbrojtje të të dhënave personale

D V

“Për momentet e lumturisë” Qeveria me fushatë do të inkurajojë qytetarët të vaksinohen

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More