Agjencia Zhurnal.mk.

Tani për tani nuk ka masa kufizuese në kufi

Shkup, 8 korrik – Tani për tani nuk ka paralajmërim për masa kufizuese në kufij. Për masat tona konkrete do të bisedojmë këtë javë në takimin e Komisionit për sëmundje infektive. Ajo që nuk dihet ende, dhe që presim të dalin publikime janë informacionet që na duhen në lidhje me peshën e pasqyrës klinike, gjegjësisht për të parë se si sillet ky virus tek njerëzit që janë ose nuk janë vaksinuar. Prandaj theks vendosim tek vaksinimi. Apelojmë që sa më shumë qytetarë të vaksinohen për shkak se pas këtij mutacioni mund të vijë një tjetër, theksoi sot ministri I Shëndetësisë, Venko Filipçe.

 

Në Komision, theksoi, do të flitet për atë nëse duhet diçka të rekomandohet lidhur me kriteret për hyrje në kufi, edhe pse shohim se në shumë vende të rajonit, përveç asaj që kanë masa kufizuese, si në Greqi për shembull, ka rritje të të infektuarve.

“Do të thotë, duhet të rekomandohen masa që duhet të jenë efektive. Për momentin, situata është e qetë, nuk ka shumë ekzaminime spitalore për pacientët e dyshuar për Kovid-19, kështu që për momentin asnjë masë shtesë kufizuese në lidhje me funksionimin nuk rekomandohet, tha Filipce, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve pas vizitës në spital. „Shën Erasmus “në Ohër me rastin e rindërtimit dhe pajisjeve për Qendrën për Terapi fizikale.

Duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve, ai tha se kredia nga Banka Botërore tërësisht do ta pajisë spitalin “Shën Erasmus “në Ohër, si dhe Qendrën emergjente në Tetovë dhe degën e tij në spitalin në Strumicë.

Filipçe gjatë vizitës në spital u shoqërua nga ministri I Vetëqeverisjes Lokale, Goran Milevski.

Related posts

Vaksinim ose PCR test negativ, Sindikatat i dalin në mbrojtje punonjësve, pritet dhe përgjigja nga Qeveria

Z.H

Komuna e Çairit i bashkohet luftës globale kundër kancerit të gjirit

Z.H

Taravari takohet me ministrin Xhemal Çupi: Diaspora, motori i ekonomisë sonë!

I Z

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More