Agjencia Zhurnal.mk.

Talibanët thonë se kanë eliminuar një celulë të IS-it

Talibanët njoftuan se kanë shkatërruar një celulë të grupit ekstremist Shteti Islamik (IS) përmes një operacioni të kryer vetëm disa orë pas shpërthimit vdekjeprurës afër një xhamie në Kabul.

Njoftimin e bëri zëdhënësi i talibanëve, Zabihullah Mujahid, përmes një postimi në rrjetin social Twitter. Ai shkroi se të gjithë anëtarët e celulës së IS-it janë vrarë. Operacioni është zhvilluar nga një njësit special i forcave të talibanëve.

Sulmi afër xhamisë në Kabul ishte ndër më të rëndit që kur talibanët morën nën kontroll Afganistanin.

Menjëherë pas sulmit askush nuk e mori përgjegjësinë, por Mujahid i tha Radios Evropa e Lirë më 3 tetor se bazuar në hetimet fillestare në sulm janë përfshirë militantët e lidhur me IS-in.

Në Afganistan, grupi Shteti Islamik vepron si Provinca Khorasan e Shtetit Islamik (IS-K). Ky grup është një armik i talibanëve.

Sulmet e militantëve janë shtuar që kur talibanët morën nën kontroll vendin.

Sulmi në xhaminë në Kabul ndodhi gjatë një ceremonie lutjeje për vdekjen e nënës së zëdhënësit të talibanëve, , Zabihullah Mujahid.

Sayed Khosty, një zyrtar i Ministrisë së Punëve të Brendshme në qeverinë e udhëhequr nga talibanët, i tha Radios Evropa e Lirë se dy persona u vranë dhe dy u plagosën. Ai shtoi se tre persona ishin arrestuar në lidhje me sulmin.

Militantët e IS-K kanë pretenduar disa sulme kundër talibanëve, përfshirë disa vrasje në kryeqytetin, Xhalalabad.

Talibanët dhe militantët e IS-K janë rivalë dhe kanë luftuar mes vete edhe para se talibanët të merrnin kontrollin e Afganistanit në gusht, teksa trupat ndërkombëtare, të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara, u tërhoqën nga vendi.

Shumica e analistëve, si dhe Kombet e Bashkuara, vlerësojnë se IS-K ka më pak se 2,000 luftëtarë, krahasuar me 100,000 sa kanë në dispozicion talibanët.

Related posts

Sisi i Egjiptit do të kandidojë për mandatin e tretë në detyrë

Xh M

Qeveria e re në Berlin ndryshon qasjen ndaj përdorimit të makinave

Xh M

Gazetarët hyjnë në qendrën e zbrazur të Nagorno Karabak të shoqëruar nga ushtria azere 

Xh M