Agjencia Zhurnal.mk.

Talibanët pretendojnë se kontrollojnë 90 për qind të kufijve të Afganistanit

Talibanët kanë thënë se kontrollojnë 90 për qind të kufijve të Afganistanit.

 

Ata pohojnë se po kryejnë një ofensivë në Taxhikistan, Uzbekistan, Turkmenistan dhe Iran.

“Nën kontrollin tonë janë kufijtë afganë me Taxhikistanin, Uzbekistanin, Turkmenistanin dhe Iranin, rreth 90 për qind të kufijve”, tha zyrtari i lartë i Talibanëve, Zabihullah Mujahid.

Talibanët kanë udhëhequr një ofensivë kundër forcave Afgane që nga maji, ndërsa forcat ndërkombëtare po tërhiqen nga vendi, një operacion që duhet të përfundojë në fund të muajit gusht.

Në ndërkohë, ata kanë pushtuar zona të mëdha rurale, si dhe disa pika kryesore kufitare, kështu që ata rrethojnë qytete të mëdha.

Pa mbështetjen kryesore të SHBA-së, forcat afgane ofrojnë pak rezistencë. Ofensiva e Talibanëve shqetëson vendet kufitare, veçanërisht Taxhikistanin, i cili ka një kufi më të gjatë se 1,200 kilometra me Afganistanin.

Related posts

Në Slloveni po mbushen sërish spitalet me të infektuar me COVID-19

Z H

Dy Koretë rivendosin komunikimin ndërkufitar

D V

Kryeministri spanjoll zotohet për ta bërë të jashtëligjshëm prostitucionin

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More