Agjencia Zhurnal.mk.

Talebanët kërkojnë të mbajnë fjalim në Asamblenë e OKB-së

Disa javë pasi e morën pushtetin në Afganistan, talibanët kanë kërkuar që t’u drejtohen liderëve botërorë me një fjalim në kuadër të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së e cila po i zhvillon punimet vjetore këtë javë në Nju Jork.

 

Kërkesa e talibanëve është konfirmuar nga Stephane Dujarric, zëdhënës i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së.

Kërkesa e talibanëve u bë përmes një letre drejtuar Sekretarit të Përgjithshëm, Antonio Guterres.

Përveç kërkesës për pjesëmarrje në mbledhjen vjetore të OKB -së, në letër thuhej se talibanët po nominonin një përfaqësues të ri të përhershëm në OKB, Mohammad Suhail Shaheen.

Shaheen ka qenë një zëdhënës i talibanëve gjatë negociatave të paqes në Katar.

Ende nuk dihet se si do të vendos për kërkesën e talibanëve një panel i OKB-së që merret me këto çështje, pjesë e të cilit janë edhe Shtetet e Bashkuara.

SHBA-ja tashmë është në dijeni të kërkesës së talibanëve,thanë zyrtarë të lartë të Departamentit të Shtetit.

Letra e talibanëve drejtuar Guterres tha se ish -presidenti afgan Ashraf Ghani ishte “rrëzuar” që nga 15 gushti dhe se vendet në të gjithë botën “nuk e njohin më atë si president”. Prandaj ambasadori aktual i akredituar afgan, Ghulam Isaczai, nuk e përfaqëson më Afganistanin.

Afganistani pritet të mbajë fjalimin e fundit në ditën e fundit të takimit të Asamblesë së Përgjithshme të OKB -së më 27 shtator. /REL/

Related posts

Gjermania bllokon transmetimin e kanalit shtetëror rus

D V

Drejtori i CIA-s pozitiv me koronavirus një ditë pas takimit me Biden

Xh M

Zjarrfikësit çekë luftojnë flakët në parkun kombëtar pranë kufirit gjerman

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More