Agjencia Zhurnal.mk.

Talat Xhaferi takohet me homolgun e ti gjeorgjian Kaha Kuçava

Shkup, 8 shtator – Në kuadër të Konferencës së Pestë Botërore të Kryetarëve të Parlamenteve, e cila po mbahet në Vjenë, Austri, Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, u takua me Kryetaren e Parlamentit të Gjeorgjisë, Kaha Kuçava.Presidenti Xhaferi shprehu kënaqësinë që pas vendosjes së marrëdhënieve dypalëshe midis Maqedonisë dhe Gjeorgjisë në vitin 2019, bashkëpunimi politik i nivelit të lartë është në rritje, dhe konfirmim i kësaj është vizita e Presidentes gjeorgjiane Salome Zurabishvili në vendin tonë në maj të këtij viti. Ai iu referua promovimit të bashkëpunimit ndër-parlamentar, duke vënë në dukje se grupet parlamentare për bashkëpunim dhe miqësi janë krijuar në të dy parlamentet, dhe deputetët nga të dy vendet po bashkëpunojnë me sukses brenda kuvendeve parlamentare ndërkombëtare.

 

Xhaferi tha se Marrëveshja për Lehtësimin e Vizave dhe Memorandumi i Bashkëpunimit në fushën e kulturës janë të një rëndësie të madhe për promovimin e marrëdhënieve dypalëshe, dhe Marrëveshja për heqjen reciproke të vizave padyshim që do të kontribuojë në komunikimin më të mirë dhe forcimin e miqësisë mes Maqedonisë dhe Gjeorgjia.

Kryetari i Parlamentit të Gjeorgjisë, Kaha Kuchava, shprehu mirënjohjen që Republika e Maqedonisë Veriore mbështet sovranitetin dhe integritetin territorial të Gjeorgjisë brenda kufijve të njohur ndërkombëtarisht. Ai theksoi se të dy vendet ndajnë angazhimin strategjik për anëtarësimin në BE dhe NATO dhe mbështesin njëri -tjetrin në mënyrë multilaterale. Përvojat e Maqedonisë në proceset integruese mund të jenë me përfitim të veçantë për Gjeorgjinë.

Në të njëjtën kohë, Kuçava informoi se në vitin 2020 u krijua një Qendër Kërkimore Parlamentare në Parlamentin e Gjeorgjisë, bazuar në përvojat e Institutit Parlamentar të Kuvendit të Maqedonisë. Ai vlerësoi se vizitat reciproke të presidentëve të dy parlamenteve mund të thellojnë shumë bashkëpunimin ndër-parlamentar dhe të përmirësojnë marrëdhëniet dypalëshe.

Bashkëbiseduesit ranë dakord që në periudhën e ardhshme të bëhen përpjekje të përbashkëta për të intensifikuar dhe thelluar bashkëpunimin ekonomik dhe për të rritur tregtinë. Ka gjithashtu shumë hapësirë ​​për rritjen e bashkëpunimit në fushat e turizmit, çështjeve të brendshme, arsimit, shkencës dhe teknologjisë.

Në fund të takimit, Presidentët Xhaferi dhe Kuçava shprehën gatishmërinë për të rritur më tej bashkëpunimin midis dy parlamenteve, si brenda kuvendeve parlamentare ndërkombëtare ashtu edhe në mënyrë bilaterale, midis grupit parlamentar për bashkëpunim dhe komisioneve për politikën e jashtme dhe çështjet evropiane.

Related posts

Policët “Tigrat” në stërvitje taktike në Ohër

D V

Duda: Nëse Sofja ju thotë “jo” për BE edhe pas zgjedhjeve, personalisht do të angazhohem për t’u zgjidhur çështja

Z H

Socialdemokratët gjerman: Zaev të mendojë për dorëheqjen, të vazhdojë si kryeministër dhe partner i BE-së

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More