Agjencia Zhurnal.mk.

Takime biletarale në kuadër të Forumit “ Një brez, një rrugë “

Në kuadër të vizitës për të marrë pjesë në Forumin e 3 – të për Bashkëpumin Ndërkombëtar “ Një brez, një rrugë “ , të martën pasdite, kryetari i shtetit i Kinës Xi Jinping zhvilloi bisedime me presidentin e Indonezisë Joko Widodo.
Xi vuri në dukje që Indonezia është vendi ku ai paraqiti propozimin për ndërtimin e përbashkët të Rrugës Detare të Mëndafshit të Shekullit të 21-të. Gjatë 10 vjetëve të kaluar, u shpreh ai, bashkëpunimi Kinë-Indonezi për ndërtimin e përbashkët të “Një brez, një rrugë” ka marrë rol udhëheqës në rajon dhe ka sjellë përfitime të mëdha për të dy popujt, duke u bërë një shembull i rëndësishëm i bashkëpunimit ndërkombëtar për ndërtimin e përbashkët të “Një brez, një rrugë”, shkruan CMG.

Presidenti kinez u takua gjithashtu edhe me presidentin e Kazakistanit, Kassym-Jomart Tokayev, me kryeministrin hungarez Viktor Orban dhe presidentin e Serbisë , Aleksandar Vuçiç.


Ai bëri thirrje që të forcohet bashkëpunimi dypalësh, të nxitet arritja e më shumë rezultateve nga bashkëpunimi për “Një brez, një rrugë” dhe të sillen më shumë përfitime për popujt e vendeve përkatëse .

Related posts

ShBA-ja vendos veto ndaj rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së për armëpushim të menjëhershëm në Gaza

Xh M

11 ambulanca dhe 100 kamionë me ndihma të dërguara nga Turqia arrijnë në Gaza

Xh M

Shoqatat ”Jehona e Malësisë” dhe ”Malësia e Madhe” ju bëjnë thirrje shqiptarëve të diasporës që të regjistrohen

Xh M