Agjencia Zhurnal.mk.

Szunyog viziton veriun e Kosovës: Dëgjova perspektiva të ndryshme për situatën aktuale

Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog e ka vizituar veriun e Kosovës. Pas kësaj vizite, ai deklaroi se nga atje dëgjoi perspektiva të ndryshme rreth situatës aktuale.

Në një postim në “X”, Szunyog ka thënë se zhvillimet e fundit tregojnë rrezikun që kanë qytetarët që jetojnë në atë pjesë.

“Në një vizitë në veri të Kosovës, dëgjova zëra dhe perspektiva të ndryshme për situatën aktuale në terren. Zhvillimet e fundit janë një përkujtues i ashpër dhe tragjik i asaj çfarë rrezikohet për njerëzit që jetojnë në veri të Kosovës, për sigurinë e të gjitha komuniteteve të saj dhe për rajonin më të gjerë”, ka shkruar ai.

Tutje ai ka bërë të ditur se ka theksuar rolin dhe rëndësinë që kanë aktorët për të kontribouar në uljen e tensioneve. 

Related posts

Osmani do ta ftojë opozitën në takim për draft-statutin e Asociacionit: Zgjedhjet e Serbisë s’mund të mbahen në Kosovë

D V

Regjistrohet një parti e re serbe në Kosovë

D V

Lajçaku takohet me anëtarët e Bundestagut, merr mbështetje për dialogun

D V