Agjencia Zhurnal.mk.

Sulmi me shok-bomba në veri ndaj patrullës së EULEX-it, reagon edhe NATO

NATO ka reaguar për sulmin e mbrëmshëm në veri të Kosovës me shok-bombë ndaj patrullës së EULEX-it. Patrulla e EULEX-it ishte sulmuar në afërsi të barrikadës në Rudar. 

NATO ka thënë se e dënon këtë sulm dhe ka bërë thirrje që përgjegjësit të vihen para drejtësisë.

Ndërkohë nga NATO është bërë thirrje të evitohen veprimet provokuese dhe të kontribuojnë dyja palët për qetësi dhe stabilitet.

“Ne i bashkohemi aleatëve tanë në NATO dhe BE-së duke dënuar fuqishëm sulmin me shok-bomba ndaj patrullës së EULEX-it mbrëmë. Çdo sulm i tillë është i papranueshëm dhe përgjegjësit duhet të japin përgjegjësi. Misioni ynë KFOR mbetet shumë vigjilent dhe është plotësisht në gjendje të kryejë mandatin në Kosovë që i buron nga OKB-ja. Ne i bëjmë thirrje gjitha palëve të evitojnë veprimet provokative dhe retorikat e të kontribuojnë për të qetësi dhe stabilitet”, thuhet në postimin e zëdhënëses së NATO-s, Oana Lungescu në Twitter.

Related posts

Sveçla për vrasjen e 21-vjeçares: Do të kujdesemi në zbardhjen e rrethanave dhe përgjegjësisë së secilit zyrtar

Xh M

Vritet një grua në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj

Xh M

Gërvalla i bën thirrje diasporës që të marrë pjesë në procesin e regjistrimit të popullsisë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy