Agjencia Zhurnal.mk.

Sulmet ruse kanë shenja të gjenocidit

Kryeprokurori i Ukrainës, Andriy Kostin thotë se krimet ruse, duke përfshirë vrasjet në Bucha, tregojnë një model të, siç u shpreh ai, “sjelljes gjenocidale” që duhet gjykuar.

“Prokurorët në Ukrainë kanë gjykuar dhe dënuar 25 rusë për krime lufte në rajonin e Kievit”, tha Kostin për agjencinë e lajmeve Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Kostin tha se hetimet kanë forcuar çështjen ndërkombëtare për gjenocidin, me urdhër-arrestet në Gjykatën Ndërkombëtare Penale që mbështesin krimet e luftës dhe krimet më të përhapura kundër njerëzimit.

Rusia ka mohuar në mënyrë të përsëritur se trupat e saj kanë kryer krime lufte në Ukrainë dhe tha se disa ngjarje, si vrasja e civilëve ukrainas në Bucha, ishin inskenuar.

Related posts

Plenkoviq kandidat për kryetar të Komisionit Evropian

Xh M

Aeroporti i ndërtuar nga Kina në Nepal nxit shqetësime mbi kurthin e borxhit

Xh M

Frika nga një fatkeqësi bërthamore në Zaporozhye: A është Europa gati për një skenar të tillë?

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky