Agjencia Zhurnal.mk.

Stuhitë katastrofike godasin Ballkanin

Pamje të frikshme si kjo, ku toka përpin një autobus janë filmuar në Volos të Greqisë, një nga qytetet e goditura më rëndë orët e fundit nga një stuhi e fuqishme e quajtur “Daniel”. 

Një person humbi jetën pas shembjes së një muri në qytetin e Greqisë qendrore, pasi reshjet e dendura dhe përmbytjet shkaktuan rrëshqitje masive toke. Një tjetër rezulton i zhdukur. Vërshimi i ujërave në zonat bregdetare të qytetit mori me vete dhjetëra automjete, disa prej të cilave përfunduan në det.

Ujërat e përmbytjeve pushtuan pjesën më të madhe të qytetit, duke hyrë nëpër ndërtesa e duke shkaktuar kaos në qarkullimin rrugor. Moti i keq përfshiu edhe Bullgarinë, teksa autoritetet shpallën gjendjen e jashtëzakonshme.

Dy persona mbetën të vrarë nga përmbytjet e shkaktuara nga shiu i rrëmbyeshëm në komunën Tsarevo në rajonin e Detit të Zi, ndërsa 60 të tjerë u evakuuan.

Fenomene të ngjashme ekstreme të motit kanë pasuar valën e të nxehtit edhe në vende të tjera europiane, një tjetër sinjal alarmi për pasojat katastrofike të ndryshimeve klimatike. Shembull për këtë janë edhe përmbytjet e ditëve të fundit me 3 viktima në Toledo të Spanjës që pasuan vapën përvëluese të Korrikut dhe Gushtit.

Related posts

Biden nënshkruan paketën e ndihmës për Ukrainën dhe Izraelin

Xh M

Dramë në Londër, kuajt e arratisur rrëzojnë kalorësit dhe shkaktojnë kaos – lëndohen 4 persona

Xh M

OKB: Situata në Haiti është katastrofike, po vijon të përkeqësohet

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky