Agjencia Zhurnal.mk.

Stoltenberg: Rritja e Kinës sfida që duhet t’i përgjigjemi së bashku

Kina nuk është kundërshtarja jonë dhe me Pekinin duhet të angazhohemi për çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, Afganistani, apo kontrolli i armëve, deklaroi sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

 

”Kina po ndjek politika detyruese, nuk i ndan vlerat tona dhe investon shumë mbi mbrojtjen”, shtoi Stoltenberg.

“Ngritja e Kinës paraqet sfida për të gjithë aleatët e NATO-s dhe ne duhet të përgjigjemi së bashku. Tema e Kinës nuk ka qenë kurrë e futur në konceptin strategjik dhe për këtë arsye është e nevojshme të merret një pozicion i zakonshëm”, shtoi ai. /ATSH

Related posts

Mask do ta zhbllokojë profilin e Trampit në Tuiter

Xh M

Biden premton më shumë armë e para për Ukrainën

D V

Grifits: Konvoji i ri i KB-së për evakuim është rrugës për në Azovstal

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More