Agjencia Zhurnal.mk.

Stoltenberg dallon “rrezik real” që Putini të sulmojë vendet e tjera

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg paralajmëroi këtë të enjte se presidenti rus Vladimir Putin do të bëjë luftë diku tjetër nëse Rusia mund Ukrainën.

“Nëse Putin fiton në Ukrainë, ekziston rreziku real që agresioni i tij të mos përfundojë këtu”, u tha Stoltenberg gazetarëve gjatë një takimi me kryeministrin e Sllovakisë Robert Fico. “Mbështetja jonë nuk është bamirësi. Është një investim në sigurinë tonë.”

Fico, i cili fitoi zgjedhjet e shtatorit, është skeptik për ndihmën ndaj Ukrainës dhe i ka dhënë fund dërgesave ushtarake në Kiev. Por Stoltenberg dëshiron që aleanca të qëndrojë e vendosur kundër Rusisë.

“E vetmja mënyrë për të arritur një zgjidhje të drejtë dhe të qëndrueshme është të bindësh Presidentin Putin se ata nuk do të fitojnë në fushën e betejës. Dhe e vetmja mënyrë për të siguruar që Presidenti Putin të kuptojë se ai nuk po fiton në fushën e betejës është të vazhdojë të mbështesë Ukrainën”, tha sekretari i NATO-s.

Komentet e tij erdhën në të njëjtën ditë kur udhëheqësi rus e bëri të qartë se nuk ka ndërmend të tërhiqet në luftën e tij kundër Ukrainës.

Related posts

Kryeministri malajzian vlerëson bashkëpunimin me vendin e madh aziatik

Xh M

Vdekja e Alexei Navalny, organizata: Zyrtarët e burgut rus i lidhën duar e këmbë dhe e torturuan

Xh M

Guterres: Këshilli i Sigurimit ka dështuar t’i përgjigjet konfliktit në Gaza

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy