Agjencia Zhurnal.mk.

Stojanovski: Nëse nuk e marrim pagën e korrikut, të punësuarit në NQP të premten sërish në protesta

Shkup, 17 gusht – Problemi me mospagesën e rregullt të pagave vazhdon dhe bëhet i dhimbshëm për punëtorët e Ndërmarrjes Qarkulluese Publike (NQP) dhe familjet e tyre, si dhe për qytetarët e Qytetit të Shkupit. Kryesia e sindikatave nesër në ora 8 do të jetë para Qytetit të Shkupit, do të kërkojë takim me kryetaren e Qytetit dhe do të kërkojë pagesën e pagës së korrikut. Nëse kjo nuk ndodh nesër, punëtorët do të protestojnë sërish të premten, deklaroi për AIM Micko Stojanovski, kryetar i njërës nga tri sindikatat përfaqësuese në NQP-së.

Ai tha se të gjitha detyrat e punës kryhen në përputhje me ligjin dhe aktet e ndërmarjes dhe për më tepër, thotë ai, “nuk durohet më pagesa e parregullt e pagave”.

“Na kanë mbetur vetëm 1100 punonjës në ndërmarrje, shumë prej tyre kanë mbetur për shkak të pagave të parregullta dhe të ardhurave të ulëta personale, ndaj do të duhet të bëjmë atë që ju thashë më parë. Është e vetmja mënyrë për të luftuar për të drejtat tona nga punësimi dhe të ardhurat e rregullta personale. Dy ditë jemi zvarritur në Qytetin e Shkupit për të na sqaruar pse nuk ka rrogë”, tha Stojanovski.

Stojanovski informon se me Buxhetin e vitit 2023 është rënë dakord që të ketë mjete të mjaftueshme për paga, subvencione dhe të ardhura tjera, por, siç thotë ai, janë gënjyer.

Related posts

Alarmante/ 46 raste të reja me HIV/AIDS në vend këtë vit, 10 më shumë se vitin e kaluar

Xh M

Vazhdojnë kërkimet për 14-vjeçaren e zhdukur nga Shkupi

Xh M

Mërgimtarët në Zvicër hapin dyert për liderët e Lidhjes Europiane për Ndryshim

Xh M