Agjencia Zhurnal.mk.

Stoilkovski: Qeveria të tregojë se ku është fabrika për makina elektrike në Tetovë

Shkup, 12 gusht – “Për t’ju kujtuar, më 13 gusht të vitit të kaluar, e gjithë Qeveria e BDI-së dhe LSDM-së organizuan një manifestim të madh për fillimin e ndërtimit të fabrikës për vetura elektrike, me faktin se në vitin 2024 duhej të ishin veturat e para elektrike. i drejtuar nga Tetova. Dimitar Kovaçevski thotë se do të hapen 890 vende pune të mirëpaguara dhe kësaj deklarate i shtohen shifrat prej 3.000-4.000 punësimesh në TIRZ Tetovë.

Gjatë gjithë vitit, në vend të fabrikave, ka livadhe që as nuk kositen. Presim edhe kryetarët e BDI-së dhe SDS-së, Kreshnik Bekteshi nga pozita e ministrit të Ekonomisë dhe Jovan Despotovski nga pozita e drejtorit të TIRZ-it, që edhe një herë të pohojnë se pllaja tashmë po rrjedh dhe se së shpejti do të fillojë ndërtimi i fabrikës.

Mirëpo, të nderuarit Bekteshi dhe Despotovski dhe BDI dhe LSDM duhet të përgjigjen:

Ku është prodhuesi i makinave elektrike që ka marrë edhe ndihmë shtetërore prej 43 milionë eurosh?

Nëse nuk ka prodhues, ku përfundojnë rreth 43 milionë euro ndihma shtetërore?

Sa kushtoi festa për nisjen e lehtë të ndërtimit, a pagoi edhe për këtë toka e dashamirëve të Arbërisë?

A do ta pranojnë BDI dhe LSDM se fabrika e makinave është një llogari kursimi e lidhur me BDI-në dhe kompanitë që sponsorizojnë BDI-në?

A do ta pranojnë BDI dhe SDS që nuk ka fabrikë makinash? A do ta ndërpresë shteti marrëveshjen me kompaninë pranë BDI-së?

Dhe sigurisht, si mund të jetë bosh një fushë e zbrazët në vend të një fabrike gjatë gjithë vitit, kur qeveria dha koncesione për minierën e Ilovicës? Vetëm luftoni për shpëtim”, tha sot Stoilkovski.

Në pyetjen e gazetarit për shpalljen e deklaratës për Ilinden në LSDM, Stoilkovski tha se LSDM duhet t’i përgjigjet presionit që ka bërë për të njëjtat dokumente që i regjistron nga deputetët dhe se të gjithë e mbani mend kur LSDM. refuzoi deklaratën për Goce Dellçevin.

“SDS duhet të përgjigjet pse nëse është publikuar propozim-deklarata për Ilinden, pse është grisur dhe unë nuk kam qenë në mesin e dokumenteve të publikuara parlamentare? “Telefonat e kuq të kujt i binin në SDS për të bërë presion mbi deklaratën”, pyet Stoilkovski dhe kujton se LSDM-ja vitin e kaluar e refuzoi Deklaratën për Goce Dellçevin me deklaratën se me deklaratë po kthehemi prapa, jo përpara.

Related posts

Alarmante/ 46 raste të reja me HIV/AIDS në vend këtë vit, 10 më shumë se vitin e kaluar

Xh M

Vazhdojnë kërkimet për 14-vjeçaren e zhdukur nga Shkupi

Xh M

Mërgimtarët në Zvicër hapin dyert për liderët e Lidhjes Europiane për Ndryshim

Xh M