Agjencia Zhurnal.mk.

Stërvitje ushtarake në Korçë! Këmbësoria e jugut është pjesë e gatishmërisë së NATO dhe BE

Regjimenti i këmbësorisë së jugut ka zhvilluar një stërvitje malore në kushte të vështira atmosferike në zonën e njohur si Kulet e Gjergjevicës.

Maja më e lartë mes Lekasit dhe Voskopojës arrin lartësinë 1600 m mbi nivelin e detit.  Komandanti kolonel Gëzim Marku tha se regjimenti ka në përbërje dy nënreparte me trupa speciale të deklaruara njëri pjese e gatishmërisë së NATO dhe tjetri i BE.

20-vjeçarja Sonja Bako ushtare e parë u është bashkuar forcave të armatosura gati një vit më parë ndërsa thotë se kjo stërvitje ka qenë një eksperiencë e bukur pavarësisht vështirësisë.

Sot regjimenti i jugut ka përfunduar stërvitjen e planifikuar 72-orëshe në Voskopojë ndërkohë që gjatë këtij viti kanë të planifikuara edhe stërvitje të tjera.

Related posts

Reshjet e dendura të shiut, përmbyten rrugët në Vlorë

Xh M

Si është të jesh president? Rrëfehet Bamir Topi

Xh M

Konfiskimi i aseteve ruse, Basha përshëndet vendimit e Kongresit Amerikan

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky