Agjencia Zhurnal.mk.

Stano thotë se ekipet e EULEX-it janë sulmuar në veri

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka bërë të ditur se janë sulmuar patrullat e EULEX-it në veri.

Stano ka thënë se EULEX-it duhet t’i lejohet të zbatojë mandatin e tij në mënyrë paqësore.

“Ne dënojmë fuqishëm sulmet ndaj patrullave të misionit civil të BE-së në Kosovë, EULEX. EULEX-it duhet t’i lejohet të zbatojë mandatin e tij në mënyrë paqësore”, tha ai.

Ai shtoi se BE-ja se nuk do pranojë asnjë veprim të mëtejshëm të njëanshëm apo provokues në veri.

“Të gjithë duhet të ndërmarrin veprime për të de-përshkallëzuar situatën e tensionuar dhe për të rivendosur qetësinë menjëherë. BE-ja nuk do të pranojë asnjë veprim të mëtejshëm të njëanshëm ose provokues dhe ruajtja e paqes, dhe siguria në terren duhet të jetë prioritet”, thuhet në komunikatën e BE-së.

Related posts

Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron

Xh M

Daut Haradinaj në gjykatë: Kurti është veteran mashtrues, për të tjerët s’më kujtohet

D V

Glauk Konjufca shpallet i pafajshëm për akuzat për lotsjellësin në Kuvend

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy