Agjencia Zhurnal.mk.

Stano: Lufta kundër krimit të organizuar është vendimtare për Ballkanin Perëndimor

Komisioni Evropian mirëpret sanksionet e SHBA-së lidhur me krimin e organizuar në Ballkanin Perëndimor, tha sot pasdite zëdhënësi për politikë të jashtme Peter Stano.

 

Ai komentoi postimin në Tuiter të shefit të politikës së jashtme të BE-së këtë mëngjes, në të cilin ai përshëndeti vendimin e SHBA për të vendosur sanksione ndaj 16 personave dhe 24 subjekteve të përfshira në krimin e organizuar në Evropë dhe hemisferën perëndimore.

“Përcaktimi nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës është një hap i rëndësishëm në luftën kundër krimit të organizuar në Ballkanin Perëndimor, zbulimi i rrjeteve kriminale transnacionale kontribuon në sigurinë, stabilitetin dhe përmirësimin e sundimit të ligjit në të gjithë rajonin”, shkroi Borrell në Tuiter.

Komisioni Evropian qëndron pas këtij shkrimi në Tuiter, tha Peter Stano, duke shtuar se është i përkushtuar të punojë me partnerët në rajon për ta sjellë atë në standardet e BE-së.

“Lufta kundër krimit të organizuar është një kusht i rreptë për sundimin e ligjit dhe afrimin me BE-në. Në përgjithësi, ne ndjekim paratë që u japim partnerëve tanë dhe mënyrën se si ata luftojnë krimin e organizuar dhe korrupsionin. Kjo është diçka që ne e marrim shumë seriozisht”, tha Stano.

Related posts

Sulmohet me raketa ambasada amerikane në Irak

N E

Qyteti kinez del nga izolimi njëmujor

D V

Macja kurioze që mer erë në pemët e një kopshti në Suzhou të Kinës

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More